Wspominki o Włodzimierzu Wysockim

25 lipca 2010 obchodziliśmy 30. rocznicę śmierci Włodzimierza Wysockiego.  Data tym bardziej godna zauważenia, że ten fenomenalny, znany i do dziś pamiętany na całym świecie poeta, aktor i pieśniarz pozostawił w Polsce wielu przyjaciół artystów, wspomnę tylko Daniela Olbrychskiego, Jerzego Hoffmana, Andrzeja Wajdę, Marylę Rodowicz... Zdawać by się mogło, że szczególne związki Wysockiego z Polską skłonią instytucje kulturalne i media do zauważenia rocznicy. Niestety, tak się nie stało. 21 lipca TVP 2 powtórzyła olsztyński koncert, mocno odgrzewany bo sprzed 5 lat, emitując go o 1:35 – pora zaiste znakomitej oglądalności. 

 

Gorycz niepamięci osłodził nam sobotni wieczór, w dniu rocznicy, zorganizowany przez Fundację na rzecz zbliżania kultur „OPEN ART” i praską kawiarnię Cafe Skene. W tym miejscu składam należne podziękowanie dla Radia dla Ciebie, które jako jedyne spośród wielu poinformowanych o wydarzeniu, znalazło czas antenowy na wspomnienie o Wysockim i zaprezentowało dwie jego pieśni w wykonaniu Evgena Malinovskiego. 

 

Wieczór w Cafe Skene przyciągnął zarówno Polaków jak też Rosjan, mieszkających w Warszawie. Goście obejrzeli archiwalne filmy o Wysockim, wypili wspólnie toast za pamięć o nim. Po spełnieniu toastu odbył się koncert w wykonaniu Evgena Malinovskiego, syberyjskiego barda, który od kilku lat pozostaje niezrównanym wykonawcą pieśni Wysockiego na polskich scenach. Na ten wieczór Cafe Skene przygotowała rosyjskie menu i, oczywiście, rosyjską wódkę a także oryginalny kwas chlebowy. 

 

Wiele dzieli Polaków i Rosjan ale też bardzo wiele łączy. Zauważajmy to, co między nami najlepsze i pielęgnujmy, żeby nie zatracać piękna słowiańskiej duszy, tradycji i prostej, ludzkiej przyjaźni.


GALERIA