Evgen Malinowski
Bio
Evgen Malinovskiy
Aktor filmowy i teatralny, muzyk, charyzmatyczny pieśniarz, twórca Międzynarodowego Festiwalu Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego. W 2012 roku obchodził dwudziestolecie pobytu w Polsce.
Evgen urodził się w Biełowie na Syberii. Studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry estradowej. Wraz z zespołem „Rawnodienstwie” (Równonoc) znalazł się w „Encyklopedii Omskiej Sceny Rockowej 1965-2003” wydanej w Omsku w roku 2003.
Od 1992 roku mieszka w Polsce. W 1993 r. rozpoczął, trwającą do dziś, przygodę z filmem w „Opowieściach weekendowych” Krzysztofa Zanussiego.
Najnowsze produkcje z udziałem Evgna Malinovskiego to m. In. filmy „Historia Roja” Jerzego Zalewskiego, „Księstwo” Andrzeja Baranskiego, „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana, „Syberiada polska” Janusza Zaorskiego, seriale „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”, „Pierwsza miłość”, a także spektakl Janusza Dymka „Czarnobyl, cztery dni w kwietniu” , przygotowany z okazji 25. rocznicy awarii elektrowni w Czarnobylu w ramach Sceny Faktu.
Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie. Studiował także na wydziale aktorskim w Northeastern Illinois University w Chicago.
Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, zadebiutował w roli scenarzysty i reżysera przygotowując spektakl „Na planecie WladWysockij”. Spektakl powstał dla uczczenia rocznicy śmierci Włodzimierza Wysockiego, został wysoko oceniony przez media i wystawiany był kilkakrotnie w Chicago.
W latach 2007-2012 występował na scenie Teatru Polonia w roli Włodzimierza Wysockiego, w spektaklu „Rajskie jabłka” Raszyda Tuguszewa.
Zagrał w spektaklach dyplomowych WSKiMS, takich jak: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Pogrzebać umarłych” Irvina Show, „Łysa śpiewaczka” Eugene’a Ionesco, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa.
W 2004 roku artysta wrócił do tradycji muzycznych, wyniesionych z rodzinnego domu. Wtedy też powstał Jego solowy projekt „Syberyjski bard zaprasza”.
Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu. Są to utwory m. in. Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma.
Evgen śpiewa po rosyjsku i po polsku, akompaniując sobie na gitarze akustycznej. Komentarze i didaskalia w języku polskim, poprzedzające każdy utwór, stanowią nieodłączny element jego koncertów.
Koncerty w całej Polsce, ale też zagranicą – w Rosji, Finlandii, Niemczech, USA, na Litwie – mają za zadanie nie tylko przybliżać kulturę rosyjską lecz także prowokować do refleksji nad słowiańską wspólnotą, refleksji nad relacjami między ludźmi różnych narodowości. Udowadniają, że możemy się wzajemnie poznawać i rozumieć przez muzykę, przez ekspresję, nawet wtedy, gdy mówimy różnymi językami i wywodzimy się z innych kultur.
W cyklu „Syberyjski bard zaprasza” artysta wydał 3 płyty: „Prolog” ( 2006 ), „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste” ( 2008), „Śladem Okudżawy” (2011).
Evgen jest autorem aranżacji i opracowań wszystkich pieśni, które znajdują się na Jego płytach. Daleko odbiegające od stereotypu, świeże a jednocześnie niezrównanie szczere, płynące z głębi duszy interpretacje, niosą nowe spojrzenie na twórczość rosyjskich bardów. Pełne temperamentu wykonania nie ujmują liryzmu i zadumy tekstom – nadal pozostają one głęboko refleksyjne i przepojone rosyjską nostalgią.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eugeniusz_Malinowski_(aktor)
Eva Goc – manager artysty
Art
Teatr
Jeszcze w czasie studiów w Szkole Aktorskiej Evgen Malinowski zagrał gościnnie w kilku spektaklach dyplomowych, m.in. „Małe zbrodnie małżeńskie” Erica-Emmanuela Schmitta, „Kolaboracja” Andrzeja Żarneckiego. Podczas wymiany studenckiej, w Northeastern Illinois University w Chicago na Wydziale Aktorskim zagrał w przedstawieniu studenckim „Herpes” w języku angielskim, a z polskimi aktorami Polonii w Chicago wyreżyserował i sam także z zagrał w przedstawieniu muzycznym pt. „Na planecie WladWysocki” poświęconym pamięci Włodzimierza Wysockiego. A spektakl muzyczny pt. „Przerwany lot”, oparty na wspomnieniach Mariny Vlady o Włodzimierzu Wysockim także wyreżyserował sam, przez wiele lat grając go czasem i do tej pory.
Spektakl „Rajskie jabłka” Raszyda Tuguszewa opowiada o pasji, miłości, życiu i śmierci Włodzimierza Wysockiego – rosyjskiego aktora, poety i pieśniarza. Premiera odbyła się w Moskwie w 2005 roku. Prapremiera polskiej wersji spektaklu odbyła się w styczniu 2007 w Teatrze Polonia w Warszawie a w roli głównej (Włodzimierza Wysockiego) zagrał syberyjski bard i polski aktor Evgen Malinowski.
Spektakl dyplomowy „Trzy siostry” Antoniego Czechowa w reżyserii Magdaleny Cwen-Hanuszkiewicz został wystawiony w lutym 2009 na scenie Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie.
Spektakl dyplomowy „Łysa Śpiewaczka” Eugene Ionesco w reżyserii prof. Grzegorza Chrapkiewicza został wystawiony w styczniu 2009 na scenie Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie.
Spektakl dyplomowy „Pogrzebać umarłych” na podstawie sztuki Irvina Shaw, w reżyserii Dziekana Wydziału Aktorskiego Marka Wysockiego, został wystawiony w maju 2008 na scenie Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie.
Art
Film
Jako aktor filmowy Eugeniusz Malinowski ma na swoim koncie ponad 60 ról aktorskich w polskich i zagranicznych produkcjach filmowych i telewizyjnych, nie sposób by było je wszystkie na tej stronie wymieniać i opisywać, dlatego każdy poniższy link przeniesie Państwa w świat aktorskiej pracy Eugeniusza Malinowskiego.
Art
Muzyka
Od roku 2004, odkąd powstał projekt „Syberyjski bard zaprasza” Evgen nagrał w ramach tego projektu cztery płyty solowe:
JEDNO SERCE – DWIE OJCZYZNY (2018) Po siedmiu latach przerwy w nagraniach, spowodowanej intensywną pracą organizacyjną w rozwoju Fundacji na rzecz zbliżania kultur OPEN ART, a także intensywną pracą aktorską i koncertowaniem, Evgen wraca do studio a właściwie to zaprasza studio na swój koncert poświęcony obchodom 25-lecia pobytu w Polsce.
Ten podwójny album to kolejna płyta z serii „Syberyjski bard zaprasza”. Materiał nagrany został 21 lipca 2018 roku podczas koncertu na żywo w Teatrze ATALIER im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Realizacji nagrań na żywo dokonano przez Studio PIO (Gdynia) w technologii analogowej.
„Jedno serce – dwie Ojczyzny” to opowieść o 50-letniej drodze życiowej artysty, która podzielona została na dwa równe odcinki po 25 lat w Rosji i w Polsce – o drodze i tej życiowej, i tej artystycznej, o uczuciach i poglądach artysty, którymi on dzieli się z Wami gdyż jako swoją misję życiową wybrał zbliżanie kultur.
ŚLADEM OKUDŻAWY (2011) jest to płyta całkowicie poświęcona twórczości Mistrza Bułata Okudżawy. Także i tym razem Evgen Malinowski jest autorem aranżacji i opracowań wszystkich dziewiętnastu piosenek, które się na niej znajdują. Daleko odbiegające od stereotypu, świeże a jednocześnie niezrównanie szczere, płynące z głębi duszy interpretacje, niosą nowe spojrzenie na twórczość Bułata Okudżawy. Pełne temperamentu wykonania nie ujmują liryzmu i zadumy tekstom – nadal pozostają one głęboko refleksyjne, przepojone rosyjską nostalgią i owiane mistyczną mgiełką. Evgen śpiewa po rosyjsku i po polsku, akompaniując sobie na gitarze akustycznej. W odróżnieniu od poprzednich płyt, Evgen zaprosił tym razem do realizacji nagrań znakomitych muzyków (fortepian, akordeon, trąbka, gitara solowa), którzy z niebywałą wrażliwością, a jednocześnie z nowatorskim podejściem do tematu, istotnie wzbogacili warstwę muzyczną.
Znalazły się na niej 26 utworów Włodzimierza Wysockiego, wszystkie w aranżacji i wykonaniu Evgena (gitara i wokal), lecz kilka utworów Evgen wykonuje już w języku polskim, we własnym tłumaczeniu.
Nagrań dokonano w Studio „Warsztat Antoniego”, w Pruszkowie.
Krążek otwiera wzruszająca, ludowa pieśń „Do mamy” w tłumaczeniu samego Evgena.
Znajdziemy na nim w sumie 19 tytułów, wszystkie w aranżacji i wykonaniu Evgena Malinovskiyego (gitara i wokal).
Nagrań dokonano wiosną br. w gościnnym studio Dworku Białoprądnickiego w Krakowie.
Patronat medialny objęła Redakcja Rosyjska Polskiego Radia Polonia.
OPEN ART
Fundacja Na Rzecz Zbliżania Kultur
ul. Marszałkowska 85/48, 00-683 Warszawa
tel: +48 600 85 76 71
email: fundacjaopenart@gmail.com
KRS: 0000357018, NIP: 7010240287, REGON: 142399124
Konto Fundacji w ALIOR Bank S.A.:
35 2490 0005 0000 4510 1346 6612
ZOSTAŃ
DARCZYŃCĄ